Monday, June 04, 2007

baskin oran

secimler yaklasiyor, yüzde 10 baraji baki. bu demektir ki toplumun genis kesimleri yine mecliste temsil edilemeyecek. ben 2002 secimleri sonrasinda mecliste temsil edilemeyenlerden biriyim, dolayisiyla bu secimde baraja ragmen beni temsil edebilecek bir adayi meclise sokmaya yönelik her turlu girisimi önemsiyorum.

solda bagimsiz ortak aday cikarma fikri de iste boyle bir girisim. bugune kadar mecliste hicbir zaman layikiyla temsil edilememis, toplumun daima susturulmus, sessizlestirilmis ve görmezden gelinerek bir kenara itilmis olan kesimlerinin seslerini duyurmalarina imkan verecek bir girisim bu.

bagimsiz adaylardan biri baskin oran hoca. mülkiyede uluslararasi iliskiler profesoru, bu vesileyle benim de yakindan tanima firsati buldugum bir hocamiz. mevcut politik yapiyi protesto etmek, ezilmis ve dislanmislarin meclisteki temsilcisi olmak icin aday oldugunu soyluyor baskin hoca. ben kendisinin demokrat durusuna, insan onurunu her seyin üzerinde tutan adalet duygusuna her zaman inanmis biri olarak baskin oran'in meclise sayet girerse türkiye icin bir kazanim olacagini dusunuyorum.

8 Comments:

Blogger Emir Bey said...

bu yüzde on barajının ısrarla göz ardı edilen bir yanı da var ki baya da önemli aslında.

yönetimde adalet ve istikrarı sağlamak. biraz da burdan bakmak lazım bana kalırsa.

bağımsız adaylık konusuyla ilgili ise sadece sağda solda duyduğum kadarıyla kendi bakış açımdan bir yorum yapacağım, dtp nin özellikle bu konuda bağımsız adaylarla meclise gireriz sonra onları parti bünyesinde toplarız diye bir projesi vardı, böyle bir hareketin ben bile hileli olduğunu görüyorsam, mahkeme kimbilir neler görür artık hukuka karşı hile mi dersiniz mutlak hükümsüzlük mü.

hukuk sınavından yeni çıkmamnın bu konuyla kesinlikle alakası yok =))))

8:45 PM  
Blogger Elsa said...

antidemokrat seçim barajını kırmak, bu ezberı bozmak adına oldukça anlamlı bu adaylık. baskın oran da birikimini sermaye için kullanıp para kırmak yerine yıllar yılı akademisyenlik yapmış, doğru bildiğini söylemiş. azınlık raporu gibi daha önce cesaret edilememiş bir çalışmaya imza atmış bir insanın, kürt sorunu üerine söyleyeceklerini mecliste dinlemek de hoş olacak.

sanırım ulusalcıları engellemek için akpyi destekleyebilecegini söylemişti, bu çıkışını sevmiştim. senin kadar yakından tanımıyor olsam da uzaktan uzaktan hakkında atıp tutuyor, esasen destekliyorum ben de. bagımsız adayları destekleyerek partilerin sivilleşmesi de demokrasi adına hoş bir adım olsa gerek.

boş vermeyin, boşvermeyin diyen arkadaşlar var bir de sempatizanı oldugum. gecen seçimlerde mecliste temsil edilemedim yaşımı uygun bulmadılar temsil etmek için, bu seçimde de edilmeyecegim. her hangi bir şekilde temsil edilmek istemiyor, herkesi boş oy vermeye çağırıyorum.

-bloglar üzerinden nasıl seçim propagandası yapılır vol2-

10:03 PM  
Blogger batu said...

eheheh emir bey'cim hukuka karşı hile=)

baskın oran konusunda aslında bilen birilerinden daha ayrıntılı şeyler işitmek istiyorum. duruşu, konuşması tarzı bana farklı geldi ve bir umut verdi içime, meclisin farklı bir hava ve stil sahibi bir vekile sahip olması için.

ama dedim ya tanımıyorum kendisini, sonradan kendisinde oluşabilecek bir sapmada da pişman olmamak istiyorum. zira sürekli bir sapmalar, yön değiştirmeler oluyor siyasi hayatımızda...

11:53 AM  
Blogger Emir Bey said...

ben baskın oran hakkında hiçbir şey demiyorum buna dikkat çekeyim yalnız =)

tanımıyorum araştırmak, dinlemek lazım, elsa ve batu bey in dedikleri de beni buna biraz daha teşvik etti araştırmalıyım evet =)

2:32 PM  
Blogger Melmoth said...

emir beycim, siyaset insanlarin yapip ettiklerine, her turlu carpikliga kolaylikla kilif uydurabildikleri bir alandir. yeryuzunde esi benzeri olmayan secim barajinin da kilifi yonetimde adalet ve istikrari saglamak olsa gerek.

ben siyasetin korkular uzerinden yapilmasina hep karsi oldum. dolayisiyla dtp nin de baska herhangi bir partinin de meclise girmesinden hic rahatsiz olmam. karsi olacagim sey ise hukukun siyasallasmasidir, sinavda bu konu da yer aldi mi merak ettim simdi:)

elsacigim,

benim yazimi tamamlar nitelikteki yazin icin tesekkuru bir borc biliyorum :) ama tabii ki oyumuzu da atalim, bosvermeyelim :) hem secim yasaklarina daha var, rahat olalim :)

batu,

baskin hocayi goklere cikarmak falan istemem ancak kendisi özellikle azinlik haklari konusunda en ayrintili calismis akademisyen olarak kabul edilir. türk dis politikasi adli, bize satir satir okutulmus 2 ciltlik kocaman kitabin da editorudur kendisi.

akademisyen kimliginin otesinde benim hocayi destekleyisimin esas nedeni kimin ne diyeceginin az cok belli oldugu bir mecliste, hic kuskusuz farkli bir ses olacagina inanisim ve toplumsal siniflar arasinda dislayici degil birlestirici bir siyaset anlayisini ödün vermeden sürdürebilecegine olan kanaatimdir.

mecliste sol bagimsiz adaylara gercekten ihtiyacimiz var.

2:46 AM  
Blogger Emir Bey said...

ben boş konuşurum arada, dediğiniz doğru baraj sistemi saçma zaten demokrasiye ters =)

delikanlı gibi çoğulcu demokrasi olmaya çalışıyorsak şayet, beğensek de beğenmesek de her fikre saygı duymalıyız değil mi =)

süper gaza gelir süper sakinleşirim =) bir de rakı içsem ne olacak kim bilir ?

10:34 PM  
Blogger Melmoth said...

emir beycim, aynen katiliyorum, sinifta yanimizda basortulu biri oturuyorsa ona garipsemeden bakmayi ogrenmemiz gerekiyor mesela.

bu arada, buyurun bir aksam rakiya.

1:05 AM  
Blogger Emir Bey said...

alkol hiç kullanmıyorum efendim ne yazık ki =)

9:53 PM  

Post a Comment

<< Home

cool hit counter